Katastry          

         Katastr je soupis nemovitého majetku vytvořený státními orgány pro daňové a úřední účely. Obsahuje pro jednotlivé katastrální obce soupis pozemků, jejich výměry, výnosy a výpočet daní dle vlastníků. Někdy obsahuje i počty jednotlivých  hospodářských dle vlastníků, počty mlýnů a jiných podniků a výnosů a daní z nich apod. 

          Zde jsou k dispozici katastry frýdeckého panství z let 1725, 1785, 1820 a 1836 a to ve dvou formátech:

          Prvým formátem je MS WORD, kde je téměř doslovný opis katastr celého frýdeckého panství doplněný o přílohy jako jsou jsou použité míry, váhy a měny, seznamy literatury, různé přehledné tabulky apod. a nakonec s jmennými, místními a věcnými rejstříky.

          Druhým formátem je MS EXCEL, který obsahuje seznam osedlých (vlastníků gruntů) ze všech obcí panství a přehledové tabulky o hospodaření v jednotlivých obcích panství.        

Karolínský katastr z r. 1725

          Opis originálu katastru ze Zemského archivu Opava (ZAO), fondu Karolínský katastr, NAD 1191, Úvod k pomůcce č. 13 , která obsahuje popis vzniku a obsahu katastru - viz Web, inv. č. 57 - Elaboráty I. daňové rektifikace z l. 1721-1730, IV. Berní oblast knížectví těšínského,  Berní okres Frýdek, Vrchnostenská, poddanská a městská přiznání zdanitelného majetku a příjmů a nálezy revisní komise pro rektifikaci daní knížetství těšínského panství Frýdek, časový rozsah 1722-1725. Je zcela psán v německém jazyku.

          V tabulkách uvedené čísla domů jsou čísla platná pro období let 1770-1804, tato čísla byla změněna v roce 1805 a pak následně zejména ve Starých Hamrech v r. 1973.  

           Ve formátu MS WORD jsou opsány původní daňová přiznání a jejich pozdější revize všech obcí frýdeckého panství ve formě tabulek. Ve formátu MS EXCEL obsahuje listy úvod, seznam (s údaji o výměře polností a lesů, počtu dobytka a výnosech hospodářství jednotlivých osedlých.  

Josefský katastr  z r. 1785

         Opis originálu Josefského katastru ze stejnojmenného fondu, NAD 11, značka "Kat. jos", časový interval: (1723) 1785 - 1792 (1855) a to v rozsahu berního okresu Frýdek (tj. frýdeckého panství). Je přístupný na webu Zemského archivu v Opavě (ZAO) v digitálním archivu Web, pomůcka ), pomůcka popisující vznik, stav a popis katastru má č. 1518 - viz Web. Katastr je členěn podle obcí na jednotlivá inventární čísla a je celý psán v rukopisu v německém jazyku.

          Částečně jsou opsány sumární tabulky všech obcí frýdeckého panství, které obsahují úplný seznam všech majitelů pozemků a domů a skupiny sloupců I. - Výnosy z polí pro obilniny, krmiva a resp. rybníky a II. - Výnosy z vinohradů. Skupiny sloupců III. - Výnosy z luk, zahrad a rybníků, IV - Výnosy z pastvin a V. Výnosy z lesů jsou prozatím neopsány.  uvedením celkové výměry pozemků, výměra, výnosy a daně z orné půdy. V tabulkách uvedené čísla domů jsou čísla platná pro období let 1770-1804, tato čísla byla změněna v roce 1805 a pak následně zejména ve Starých Hamrech v r. 1973. Možné jsou i změny v dalších obcích, ale to autor opisu neví.

         Dokument ve formátu MS WORD obsahuje výše citované skupiny sloupců I. a II. všech obcí panství, sumární tabulku výnosů z jednotlivých obcí panství a tabulku nejčastějších výskytů příjmení vlastníků, dále pak přílohy citované v úvodu této stránky a nakonec jmenný rejstřík vlastníků.          

Matrika výnosu pozemků z r. 1820

         Opis originálu Matriky výnosů pozemků z fondu Velkostatek Frýdek, NAD 12, značka MVP, časový rozsah 1819-1852, konkrétně Těšínského kraje č. 2, berního okresu č. 14 -Frýdek (tj. frýdeckého panství), pomůcka popisující vznik, stav a popis katastru má č. 1519 - viz Web. Katastr je členěn podle obcí na jednotlivá inventární čísla a je celý psán v rukopisu v německém jazyku.

         Předmětem opisu tohoto dokumentu není jeho úplný opis, ale pouze opis sumáře majitelů pozemků za jednotlivé obce frýdeckého panství tak, aby byl především získán seznam usedlostí a jejich majitelů příslušné obce. Až v druhé řadě je to přehled o pozemcích patřících k jednotlivým usedlostem.

       V přílohách tohoto dokumentu jsou sumární tabulky za všechny obce, dle jednotlivých skupin údajů o obcích a jejich pozemcích a přehledy o občanech jako pořadí nejmajetnějších občanů obcí, nejrozšířenějších příjmení a výskytu křestních jmen. V dalších přílohách jsou přehledy o používaných měrných jednotkách, zkratkách, rozsáhlý seznam literatury a na konec seznam tabulek a jmenný rejstřík.  

Stabilní katastr z r. 1836

          Opis berního okresu Frýdek z originálu Stabilního katastr z fondu Velkostatek Frýdek, NAD 13, značka MVP, časový rozsah 1787-1927. Prozatím převážně není přístupný na webu Zemského archivu v Opavě (ZAO). 

          V současně je zpracován jen úvodní část opisu, jeho doplnění je závislé na postupu digitalizace katastru na ZAO, nepřepokládám, že to bude dříve než v r. 2022. V podstatě je však shodný s parcelními protokoly z roku 1836, které jsou pro obec Staré Hamry přepsáný, viz stránka "Parcelní protokoly", proto je zde znovu neuvádím.

Staré Hamry - Svobodisko - rynek, záp. strana
Staré Hamry - Svobodisko - rynek, záp. strana
© 2017 Jaroslav Dvořák. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky