Parcelní protokoly

         Parcelní protokoly jsou pravděpodobně jednorázově vypracované výpisy z pozemkových katastrů vedených příslušnými pozemkovými resp. katastrálními úřady příslušné doby. Obsahují většinou jména vlastníků, jejich bydliště, čísla základnách, stavebních a jiných pozemků, jejich rozlohy, druhy kultur na nich, výnosy z pozemků apod. Nutno si uvědomit, že uvedená čísla pozemků jsou min. počínaje rokem 1836 dodnes v rámci příslušného katastrálního území jedinečná, tzn., že nemohou být po zániku příslušného pozemku přidělena jinému pozemku ve stejném katastrálním území. Nejstarším parcelním protokolem je u většiny obcí parcelní protokol z r. 1836, jako součást Stabilního katastru. Tyto parcelní protokoly jsou k dispozici na jednotlivých Státních okresních archivech, bohužel nejsou digitalizované. 

          Originály parcelních protokolů pro obec Staré Hamry jsou veřejně přístupné v Státním okresním archívu (SOkA) ve Frýdku Místku, fondu Archiv obce Staré Hamry, NAD 513, zahrnují období let 1799-1945, pomůcka č. 813 - viz web. V citovaném fondu jsou k dispozici tyto protokoly (uvádím jen ty pro stavební pozemky):

  • inv. č. 15: parcelní protokol - budovy, časový rozsah 1836,
  • inv. č. 17: parcelní protokol, časový rozsah 1897-1939 - v dalším uvádím pod r. 1897 (tento dokument budu opisovat až jako poslední),
  • inv. č. 18: parcelní protokol - budovy, časový rozsah 1900-1918 - v dalším uvádím pod r. 1906 (momentálně na něm pracuji, bude dokončen asi do jednoho měsíce), 
  • inv. č. 19: parcelní protokol - budovy, časový rozsah 1918-1945 - v dalším uvádím pod r. 1938.

           V digitálním webu ZAO je přístupný pouze úvod k pomůcce (viz níže), ostatní uvedené dokumenty však nebyly k 9. 12. 2020 digitalizovány, proto je autor tohoto opisu ofotografoval a postupně jej opisuje do podoby této tabulky v Excelu. Prozatím je v úplnosti opsáno jen inv. č. 15 a jen částečně inv. č.  18 a 19, kdy bude jejich opis dokončen, autor neumí sdělit.


Parcelní protokoly obce Staré Hamry za r. 1836, inv. č. 15

         Tento dokument obsahuje úplný opis parcelního protokolu obce Staré Hamry, originál je přístupný v archivu SOkA ve Frýdku-Místku ve fondu "Archiv obce Staré Hamry", NAD 513, inv. čís. 15. Obsahuje pouze tzv. stavební pozemky (budovy), kromě parcelního čísla stavebního pozemku uvádí číslo popisné stavby, vlastníky stavebního pozemku, jejich adresu, výměru pozemku . Jako výchozí dokument pro originál sloužil tzv. Stabilní katastr z roku 1836, obsahuje odkazy na tzv. císařské otisky tj. katastrální mapy viz další stránky tohoto webu.

Parcelní protokoly obce Staré Hamry za r. 1900-1918 (1906), inv. č. 18

          Tento dokument obsahuje úplný opis parcelního protokolu obce Staré Hamry, originál je přístupný v archivu SOkA ve Frýdku-Místku ve fondu "Archiv obce Staré Hamry", NAD 513, inv. čís. 18 za léta 1900-1918 (pro snadnou orientaci  jej prezentuji za rok 1906). Obsahuje pouze tzv. stavební pozemky (budovy), kromě parcelního čísla stavebního pozemku uvádí číslo popisné stavby, vlastníky stavebního pozemku, jejich adresu, výměru pozemku a odkazy na tzv. císařské otisky tj. katastrální mapy viz další stránky tohoto webu. Setříděný je dle parcelních čísel.

         Opis je na úplném začátku, kdy bude dokončen autor stránek neumí říci.

Parcelní protokoly obce Staré Hamry za r. 1918-1945 (1938), inv. č. 19

          Tento dokument obsahuje úplný opis parcelního protokolu obce Staré Hamry, originál je přístupný v archivu SOkA ve Frýdku-Místku ve fondu "Archiv obce Staré Hamry", NAD 513, inv. čís. 19 za léta 1918-1945 (pro snadnou orientaci jej prezentuji za rok 1938) . Obsahuje pouze tzv. stavební pozemky (budovy), kromě parcelního čísla stavebního pozemku uvádí číslo popisné stavby, vlastníky stavebního pozemku, jejich adresu, výměru pozemku a odkazy na tzv. císařské otisky tj. katastrální mapy viz další stránky tohoto webu. Setříděný je dle parcelních čísel.

          Opis je na úplném začátku, kdy bude dokončen autor stránek neumí říci.


tzv. klauz na Černé Ostravici (sloužil pro "plavení" dřeva na pilu)
tzv. klauz na Černé Ostravici (sloužil pro "plavení" dřeva na pilu)
© 2017 Jaroslav Dvořák. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky