Urbáře
Urbář (latinsky Urbarium) je podle historiků úřední kniha resp. rejstřík a seznam, kam vrchnost zapisovala majetek a důchody svého panství, jeho jednotlivých měst, městeček a vsí a práva užitková k době jeho sepsání. Podle jiného stručného výkladu je urbář seznamem jmění a práv velkostatkáře.
Zde jsou k dispozici opisy urbářů frýdeckého panství z let 1580, 1636, 1664 a 1770 a to ve dvou podobách:
Prvou podobách je textový dokument MS WORD, což je téměř doslovný opis celého urbáře doplněný o přílohy jako jsou jsou použité míry, váhy a měny, seznamy literatury, různé přehledné tabulky apod. a nakonec s jmennými, místními a věcnými rejstříky.
Druhou podobou je tabulka MS EXCEL, která obsahuje seznam osedlých (vlastníků gruntů) ze všech obcí panství v podobě tabulek a je doplněna o přehledové tabulky o hospodaření v jednotlivých obcích panství.
Urbář panství frýdecko-místeckého z roku 1580
Opis originálu Urbáře panství frýdeckého z roku 1580 v češtině, inv. č. 2256, sign. E2b 10/4, 44 folií, který je analogický s Urbářem panství frýdeckého a místeckého taktéž z roku 1580, v němčině: inv. č. 2255, sign. E2c 11/2, 58 folií, 54 skenů, v češtině: inv. č. 2256, sign. E2b 10/4, folií 44, skenů 39 . Oba originály jsou dostupné v archivu ZAO, pobočka Olomouc, fond Ústřední ředitelství arcibiskupských statků Kroměříž, NAD 1434, nebo v digitální formě na stránkách ZAO - v němčině - Web a v češtině - Web. Urbář byl vydán v knižně autory Sobotík Bohumil a Grobelný, Andělín: Urbář panství frýdecko-místeckého, z r. 1580, Slezský studijní ústav, Opava 1953, ZAO Sign.: U 634 včetně rozsáhlého a hodnotného úvodu.
Tento dokument je stručný opis české verze urbáře přednostně do tabulkové podoby, přes svou stručnost obsahuje však všechny věcné údaje,
Kromě úplného opisu obsahuje tento dokument přílohy, přehledy o obcích, seznam literatury, slovníček, přehled jednotek a rejstřík.
Urbář panství frýdeckého z r. 1636
Opis originálu urbáře frýdeckého panství z roku 1636, který je dostupný v Zemském archivu v Opavě (dále ZAO) ve fondu Velkostatek Frýdek, NAD 510, inv. č. 2, sign. A 170, Urbář panství Frýdek, časový rozsah 1636, němčina , počet folií 120 z toho popsaných , počet skenů 120. Je dostupný na v digitálním archivu ZAO viz Web.
Originál tohoto urbáře z r. 1636 opsal v 60. letech 20. stol. Donát Jaroslav ve formě strojopisu s poznámkami tohoto autora opisu. Strojopis je k dispozici v knihovně Státního oblastního archívu ve Frýdku-Místku pod titulem: Donát Jaroslav: Opis urbáře panství frýdeckého z r. 1636 (1664) • strojopis • rok vydání 1970 • ZAO p. č. 104/R sign. R 103 • 178 s. Zejména se jedná o seznam osedlých dle jednotlivých obcí vč. čísla popisného.
Kromě úplného opisu obsahuje tento dokument přílohy, jako seznam majitelů luk na horách, přehledy o obcích, seznam literatury, slovníček, přehled jednotek a rejstřík.
Urbář panství frýdeckého z r. 1664
Opis originálu urbáře frýdeckého panství z roku 1664, který je dostupný v Zemském archivu v Opavě (dále ZA), ve fondu Velkostatek Frýdek, NAD 510, inv. č. 4, sign. A-171 • Urbář panství Frýdek, časový rozsah 1664, folií 272, z toho popsaných 268, 277 skenů, čeština. . Je dostupný na v digitálním archivu ZAO viz Web.
Autor opisu kromě
prostého přepsání rukopisu urbáře do počítačové podoby, jej doplnil řadou
rozsáhlých příloh. Je to jednak seznam míst citovaných v urbáři, kde se autor
opisu pokusil je přesněji lokalizovat vč. případného uvedení GPS souřadnic.
Druhou rozsáhlou přílohou je abecední seznam všech osob citovaných v urbáři s
uvedením jejich sociálního postavení popř. čísel popisných jejich usedlostí. Třetí
přílohou jsou souhrnné tabulky za všechny obce uvedené v urbáři. Kromě přílohy obsahují seznam literatury, přehled měrných jednotek, rejstřík apod..
Rejstřík lokalit frýdeckého panství
Tento dokument obsahuje seznam lokalit - vrchů, lesů, gruní, kyčer, obor, řek, potoků, vsí, osad apod. citovaných v částech "Hory" a "Řeky a potoky" v originále "Urbáře Frýdeckého panství z roku 1664". a jejich na dnešních mapách. Mimo to jsou v seznamu uvedeny i lokality citované v jiných dokumentech uváděných na těchto stránkách.
Lokality jsou pro přehlednost seřazeny abecedně podle významového slova (dále "hesla") z názvu lokality. Pod jedno "heslo" jsou seřazeny specifické geografické názvy - Gruň, Grunik, Kyčera, Kyčerka, Salašnik, Skotňa, Příslop, Kršle apod. U obecných geografických jmén jako vrch, hora, potok, řeka apod., je jako "heslo" vybráno doplňkové podstatné jméno resp. přídavné jméno. V textu urbáře jsou pak většinou provedeny hypertextové odkazy na toto "heslo".
Ve skupinách podle hesel jsou uváděna jednak všechna příslušné jména lokalit z tohoto urbáře a taky odpovídající místní jména z dnešních map a jejich souřadnice GPS
. Tak si čtenář může ověřit, zda autor opisu je správně lokalizoval resp. jinak může uvažovat nad jinými variantami lokalizace. Tabulka není definitivní, autor ji může časem opravovat a doplňovat.
U lokalit s heslem "Hory" je ve sloupci "bod č." doplněn odkaz na číslo bodu na mapě míst "Lokality z urbáře z roku 1664" aplikace Google Earth, takže lze přesně zobrazit, kde se tento bod nachází. Pro případné využití této možnosti se přepněte na stránku "Mapy".
Urbariální komise Slezská z r. 1770
Opis urbáře "Urbariální komise slezská v Opavě", uloženého v Zemském archivu Opava (ZAO), ve fondu Urbariální komise slezská v Opavě, značka UKS Opava, NAD15 • časový rozsah r. 1766 a to jen části Díl II., Kniha II., Status minor Frýdek, sign. 16 -18. . Je dostupný na v digitálním archivu ZAO pro: Staré Město a Bašku, inv .č. 1061 viz Web, Skalici a Pržno, inv. č. 1062 viz Web, Novou Ves inv. č. 1063 viz Web, Dobrá a Nošovice inv. č. 1064 viz Web, Nižní a Vyšní Lhoty inv. č. 1065 viz Web, Pazderna a Kaňovice inv. č. 1066 viz Web, Lískovec inv. č. 1067 viz Web, Vojkovice a Malenovice inv. č. 1068 viz Web, Bruzovice a Panské Nové Dvory inv. č. 1069 viz Web, Raškovice inv. č. 1070 viz Web, Lubno a Staré Hamry inv. č. 1071 viz Web, Krásná inv. č. 1072 viz Web, Sedliště inv. š. 1073 viz Web, Janovice inv. č. 1074 viz Web, Morávka inv. č. 1075 viz Web.
Jde o
primární význam s prameny k dějinám poddanství ve Slezsku, třídnímu rozvrstvení
venkova, k historii selského povstání ve Slezsku r. 1766 a jeho následků,
k státním úpravám robotních povinností do vydání Hlavního robotního patentu pro
Slezsko v r. 1771 a pozdějším úpravám v r. 1782.
Opis je úplný, ale není nezkontrolován. U formátu MS EXCEL nejsou dokončeny přehledové tabulky.